Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Mitologiczne i biblijne obrazy stworzenia świata i człowieka

© - artykuł chroniony prawem autorskim - zasady korzystania


Wyłącz reklamy na

miesiącrokPolub nas na Facebooku:


Udostępnij artykuł:
1. Ludzie od pradziejów zadawali sobie pytania dotyczące powstania świata, a także człowieka. Pozornie rożne odpowiedzi na te pytania odnajdujemy w Księdze Rodzaju (Genesis) oraz w micie pt. „Narodziny świata". Podstawową różnicą tych dwóch przekazów jest to, że Biblia przedstawia świat jako dzieło jednego Boga (monoteizm), natomiast religia Greków zakłada istnienie wielu bogów, jest politeistyczna.
- klp.pl bez reklam, 30 dni tylko 1,23 zł. Zamów teraz!

2. Księga Genesis - mówi nam, że świat został stworzony przez Boga według określonego porządku, kreacja rozpoczęła się, kiedy oddzielił on dzień od nocy i niebo od ziemi, powołuje do życia kolejne dzieła poprzez nadawanie im nazw. Ukoronowaniem dzieła stworzenia jest człowiek - Adam - stworzony na podobieństwo Boga (antropomorfizm). Został stworzony „z ziemi" i ożywiony tchnieniem Boga, dlatego ma w sobie coś boskiego, który ma w sobie coś boskiego. Księga Rodzaju opisuje kolejne działania przez sześć dni, natomiast siódmy dzień jest dniem odpoczynku. Dzieło stworzenia jest dziełem doskonałym.

3. Kosmogonia mitologiczna - zakładała, że początkiem wszystkiego był Chaos, który nie oznaczał „największego bałaganu", ale bezkształtność, przestrzeń. Z tej otchłani wyłonili się Uranos - Niebo i Gaja -Ziemia, dali oni początek wielu pokoleniom bogów. Ukazywał Ziemię jako płaski, okrągły dysk przykryty półmiskiem - nieboskłonem, zapuszczał on swoje korzenie do świata podziemnego, w którym panował Hades. Obok niego w świecie bogów najważniejsze miejsce zajmowali Zeus i Posejdon - bóg wód. Człowiek według kosmogonii greckiej został stworzony przez Prometeusza, który ulepił go z gliny pomieszanej ze łzami, duszę zaś dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu boga słońca - Heliosa.

4. Te dwa opisy zawierają wiele podobieństw, m.in. taką, że przed stworzeniem świata panowała pustka, próżnia, ciemność (jak czytamy w Biblii) czy Chaos (Antyk), z której powstają niebo i ziemia. Człowiek i w jednej i w drugiej opowieści powstaje z ziemi i ożywiony jest pierwiastkiem boskim. Zarówno w Biblii jak i mitologii starożytnej istoty boskie kontaktują się z ludźmi.

5. Różnice pomiędzy jedną a drugą wizją są jednak znaczne. Przede wszystkim u Greków mamy do czynienia z wielobóstwem, w Księdze Rodzaju odnajdujemy obraz jednego, istniejącego poza czasem Boga. Mamy tu do czynienia z jednością w przeciwieństwie do pełnej dramaturgii, seksu i okrucieństwa wizji antycznej. Stwórca jest istotą doskonałą i nieomylną, natomiast bogowie greccy obdarzeni są zarówno zaletami jak i wadami, mają ludzki charakter.

strona:   - 1 -  - 2 - 
Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Mitologiczne i biblijne obrazy stworzenia świata i człowieka

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   


  Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies