Tragizm w Królu Edypie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tragizm w Królu Edypie jest zbudowany w nieco inny sposób niż w Antygonie. W tragedii o życiu córki Edypa główna bohaterka ma świadomość, że jakiej decyzji by nie podjęła popełni wykroczenie, albo względem praw boskich, albo względem praw ziemskich. Natomiast Edyp, gdy popełnia kolejne występki, wcale nie zdaje sobie z tego sprawy. Nie wie, że zabija własnego ojca, ani o tym, że dzieli łoże z matką (taka nieświadomość własnych czynów nazywana jest ironią tragiczną). Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w przeciwności do Antygony Edyp jest bohaterem niewinnym. Paradoksalnie do klęski prowadzi Edypa jego wielkość jako człowieka i króla. Gdyby z tak wielkim uporem nie dążył do poznania prawdy, nie doszłoby do odsłonięcia jego nieświadomych zbrodni. Tak naprawdę zostaje ukarany za zabójstwo w obronie własnej oraz za przyjęcie żony, którą ofiarowano mu za bohaterski czyn. Jego tragedia jest o tyle większa, że dosięga...
Czytaj dalej: Konflikt tragiczny w Królu Edypie

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Król Edyp

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie mitu o Prometeuszu
2  Bibliografia
3  TyrteuszKomentarze: Tragizm w Królu Edypie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-15 18:04:19

witam ja mam napisac wypracowanie i strescic jak naj krócej na temat Tragizm bohaterów Króla Edypa.cechy dramatu antycznego. czy ktoś mi pomize napisac :)


2011-10-19 10:28:55

Holender... Taak. Człowiek uczy się przez całe życie. Szkoda tylko, że na błędach :( Nie nawidzę tego mitu, a muszę wykuć na blachę :/ Powodzenia dla innych, którzy też mają takie zadanie.
Streszczenia książek
Tagi: