Analiza i interpretacja Psalmu 51 (Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości... ) - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Psalm 51 o incipicie Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości... to utwór o charakterze przebłagalnym autorstwa Dawida. Istotne dla interpretacji jest wyjaśnienie, w jakich okolicznościach powstał psalm. Podmiot liryczny utworu możemy utożsamiać z Dawidem, który rzeczywiście zgrzeszył przed Bogiem w okrutny sposób. Zapragnął żony jednego ze swoich żołnierzy, Uriasza; kobieta miała na imię Batszeba. Dawid uwiódł ją, a Uriasza posłał na pewną śmierć, stawiając go w pierwszym szeregu podczas bitwy. Powagę grzechu uświadamia Dawidowi prorok Samuel, król Izraela szczerze żałuje tego, co zrobił. Podmiot liryczny rzeczywiście dopuścił się ciężkiego grzechu, choć w psalmie nie ma bezpośrednich odniesień do sytuacji między Dawidem a Batszebą. Od pierwszych słów zwraca się bezpośrednio do Boga – to właśnie Stwórca jest adresatem wiersza. Pierwsza część to przedstawienie próśb do miłosiernego Pana: to błaganie...
Czytaj dalej: PSALM 51 (Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości... ) - analiza i interpretacja

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Biblia

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie mitu o powstaniu świata
2  Kultura Egiptu
3  Mitologiczne i biblijne obrazy stworzenia świata i człowiekaKomentarze: Analiza i interpretacja Psalmu 51 (Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości... )

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2009-12-23 20:20:15

A ja się nie zgadzam ponieważ dzięki szerszej interpretacji można dogłębnie zrozumieć utwór. Nie rozumiem, ktoś robi porządną interpretacje utworu to jest źle a gdyby była krótsza komentarz dotyczyłby szerszego omówienia. Skoro tak, lepiej samemu sobie napisać a nie krytykować dobrze napisaną pracę!
Streszczenia książek
Tagi: