Księga Koheleta - streszczenie, opracowanie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Księga Koheleta, choć dawniej budziła wątpliwości, jest obecnie uważana przez biblistów za najpełniejszy – obok Księgi Hioba - przykład pism mądrościowych w Biblii. Autor tej księgi przedstawia się jako Kohelet, ale wbrew temu, co z reguły myśli sobie współczesny czytelnik, nie jest to imię, ale nazwa urzędu. Kohelet z greckiego eklesiastes oznacza mędrca przemawiającego na zebraniu (Wujek przetłumaczył to słowo używając polskiego wyrazu kaznodzieja). Do wieku XIX uważano, że to Salomon napisał tę księgę, ale dziś już wiemy, że powstała ona w II w.p.n.e., a imię Salomona miało nadać dziełu większej powagi. Księga Koheleta ma formę poetycką. Nie jest napisana według jakiegoś porządku, jak traktat religijno-filozoficzny, ale wydaje się podążać za chaosem myśli Koheleta, który zmaga się ze stawianymi sobie pytaniami. Jak refren powtarza się dwudziestokrotnie teza utworu:
marność...
Czytaj dalej: Księga Koheleta

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Biblia

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie mitu o powstaniu świata
2  Tło historyczne
3  Sztuka rzymskaKomentarze: Księga Koheleta - streszczenie, opracowanie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2010-02-23 16:13:46

Vanitas vanitatum at omnia vanitas co się przekłada marność nad marnościami i wszystko marność- jest to najważniejszy cytat z księgi Koheleta: stosowany we wszelakich utworach


2009-09-25 19:02:13

FAJNIE OPISANE , TROSZKĘ MAŁO TEGO ... POWINNY BYĆ Z 2,3,4 ZDANIA NA TEMAT TEGO , CO JEST ZAWARTE W "KSIĘDZE KOHELETA" . bARDZO PRZYDATNE I ZROZUMIAŁE JEST TO CO TU JEST NAPISANE . BARDZO DZIĘKUJĘ , ŻE MOGŁAM SKORZYSTAĆ.
Streszczenia książek
Tagi: