Mitologiczne i biblijne obrazy stworzenia świata i człowieka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
1. Ludzie od pradziejów zadawali sobie pytania dotyczące powstania świata, a także człowieka. Pozornie rożne odpowiedzi na te pytania odnajdujemy w Księdze Rodzaju (Genesis) oraz w micie pt. „Narodziny świata". Podstawową różnicą tych dwóch przekazów jest to, że Biblia przedstawia świat jako dzieło jednego Boga (monoteizm), natomiast religia Greków zakłada istnienie wielu bogów, jest politeistyczna.

2. Księga Genesis - mówi nam, że świat został stworzony przez Boga według określonego porządku, kreacja rozpoczęła się, kiedy oddzielił on dzień od nocy i niebo od ziemi, powołuje do życia kolejne dzieła poprzez nadawanie im nazw. Ukoronowaniem dzieła stworzenia jest człowiek - Adam - stworzony na podobieństwo Boga (antropomorfizm). Został stworzony „z ziemi" i ożywiony tchnieniem Boga, dlatego ma w sobie coś boskiego, który ma w sobie coś boskiego. Księga Rodzaju opisuje kolejne działania przez sześć dni, natomiast siódmy dzień jest dniem odpoczynku. Dzieło stworzenia jest dziełem doskonałym.

3. Kosmogonia mitologiczna - zakładała, że początkiem wszystkiego był Chaos, który nie oznaczał „największego bałaganu", ale bezkształtność, przestrzeń. Z tej otchłani wyłonili się Uranos - Niebo i Gaja -Ziemia, dali oni początek wielu pokoleniom bogów. Ukazywał Ziemię jako płaski, okrągły dysk przykryty półmiskiem - nieboskłonem, zapuszczał on swoje korzenie do świata podziemnego, w którym panował Hades. Obok niego w świecie bogów najważniejsze miejsce zajmowali Zeus i Posejdon - bóg wód. Człowiek według kosmogonii greckiej został stworzony przez Prometeusza, który ulepił go z gliny pomieszanej ze łzami, duszę zaś dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu boga słońca - Heliosa.

4. Te dwa opisy zawierają wiele podobieństw, m.in. taką, że przed stworzeniem świata panowała pustka, próżnia, ciemność (jak czytamy w Biblii) czy Chaos (Antyk), z której powstają niebo i ziemia. Człowiek i w jednej i w drugiej opowieści powstaje z ziemi i ożywiony jest pierwiastkiem boskim. Zarówno w Biblii jak i mitologii starożytnej istoty boskie kontaktują się z ludźmi.

5. Różnice pomiędzy jedną a drugą wizją są jednak znaczne. Przede wszystkim u Greków mamy do czynienia z wielobóstwem, w Księdze Rodzaju odnajdujemy obraz jednego, istniejącego poza czasem Boga. Mamy tu do czynienia z jednością w przeciwieństwie do pełnej dramaturgii, seksu i okrucieństwa wizji antycznej. Stwórca jest istotą doskonałą i nieomylną, natomiast bogowie greccy obdarzeni są zarówno zaletami jak i wadami, mają ludzki charakter.Mimo wszystko obie wizje mają podobny cel - wyjaśnienie pochodzenia świata i człowieka, stwarzają podstawy, na których może się oprzeć rzeczywistość.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie mitu o Prometeuszu
2  Antyczne eposy — geneza, tematyka, cechy gatunku
3  Plan wydarzeń w IliadzieKomentarze: Mitologiczne i biblijne obrazy stworzenia świata i człowieka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: