Okres religijny
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Neoplatonizm
Po zburzeniu Aten centrum rozwoju filozofii stała się Aleksandria. Około 300 roku powstała tam biblioteka założona przez Ptolomeusza. Następca Ptolomeusza, Ptolomeusz II, założył w Aleksandrii muzejon. Aleksandria stała się centrum handlu i ośrodkiem kulturalnym. W tamtym czasie w Aleksandrii działał Filon z Aleksandrii. Połączył on pojęcie najwyższego Absolutu – Jednego – z Bogiem Starego Testamentu.

Najważniejszym neoplatończykiem był Plotyn. Stworzył on koncepcję Jedni. Jednia było tożsama dla Plotyna z bogiem. Jest ponad bytami, jest wyższa od innych bytów, jest pełnią. Przewyższa wszystko swą mocą, ma charakter mistyczny. Jednia przyciąga również wszystkie inne byty do siebie.
  Dowiedz się więcej
1  Księga Wyjścia - streszczenie, opracowanie
2  Streszczenie mitu o Tezeuszu
3  Plan wydarzeń w IliadzieKomentarze
artykuł / utwór: Okres religijny


  • Dostrzegalna pewna niejasność - wcześniej można znaleźć info o tym, że dwie najwyższe zasady platońskie to Jednia i Diada. Z drugiej strony, potem info o tym, że to Plotyn stworzył koncepcję Jedni.
    Wojciech (wojkoz133 {at} wp.pl)

  • Stronka bardzo mi się podoba, aczkolwiek w tej filozofii tak trochę to wszystko pomieszane jest, trudno jest się połapać. Chciałabym, żeby czarno na białym wypisane były wszystkie nurty filozoficzne. Ale ogólnie jest O.K. :).
    Kasia ()

Tagi: