Okres religijny - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Neoplatonizm
Po zburzeniu Aten centrum rozwoju filozofii stała się Aleksandria. Około 300 roku powstała tam biblioteka założona przez Ptolomeusza. Następca Ptolomeusza, Ptolomeusz II, założył w Aleksandrii muzejon. Aleksandria stała się centrum handlu i ośrodkiem kulturalnym. W tamtym czasie w Aleksandrii działał Filon z Aleksandrii. Połączył on pojęcie najwyższego Absolutu – Jednego – z Bogiem Starego Testamentu.

Najważniejszym neoplatończykiem był Plotyn. Stworzył on koncepcję Jedni. Jednia było tożsama dla Plotyna z bogiem. Jest ponad bytami, jest wyższa od innych bytów, jest pełnią. Przewyższa wszystko swą mocą, ma charakter mistyczny. Jednia przyciąga również wszystkie inne byty do siebie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie mitu o Prometeuszu
2  Istota, forma, podział i funkcje mitu
3  plan wydarzeń w Królu EdypieKomentarze: Okres religijny

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2011-04-12 14:08:57

Dostrzegalna pewna niejasność - wcześniej można znaleźć info o tym, że dwie najwyższe zasady platońskie to Jednia i Diada. Z drugiej strony, potem info o tym, że to Plotyn stworzył koncepcję Jedni.


2008-01-15 17:52:53

Stronka bardzo mi się podoba, aczkolwiek w tej filozofii tak trochę to wszystko pomieszane jest, trudno jest się połapać. Chciałabym, żeby czarno na białym wypisane były wszystkie nurty filozoficzne. Ale ogólnie jest O.K. :).
Streszczenia książek
Tagi: