Antygona - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa. Tragiczne wydarzenia rodzinne – najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę – postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu zakazano jego pochówku. W tej trudnej dla kobiety sytuacji dowiadujemy się wiele o jej cechach charakteru. Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością. Nie pobłaża swojej siostrze Ismenie, która boi się złamać zakazu, otwarcie ją krytykuje, mówiąc, że takie postępowanie jest znieważaniem czci bogów. Uważa, że Ismena zasłania się swoją słabą naturą, nazywa ją otwarcie wrogiem, mówi, że ją nienawidzi. Jest więc Antygona bardzo zdeterminowana...
Czytaj dalej: Charakterystyka Antygony

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Antygona

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie mitu o Dedalu i Ikarze
2  Ważne terminy - heksametr, retardacja, porównanie homeryckie
3  plan wydarzeń w AntygonieKomentarze: Antygona - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2010-11-16 20:22:11

ola co ty za głupoty opowiadasz. Antygona nie jest godna naśladowania?! W tamtych czasach jedną z ważniejszych myśli była ,,Władza nie powinna lekceważyć nieba''. Kierowała się sercem, wg praw boskich rodzina zmarłego ma obowiązek zorganizować mu godziwy pogrzeb. Antygona to zrobiła. Mało co ludzi sprzeciwiłoby się tak bezwzględnemu władcy jakim jest Kreon. Postaw się w jej sytuacji. Antygona postąpiła słuszne. Jest godna naśladowania.


2010-04-25 00:39:14

co wy wszyscy wogóle wiecie o prawdziwej sztuce:-)zarty.streszczenie jest całkiem w deche.napewno sie przyda nie jednej osobie.a tak apropos...szacun dla autora.mi by sie nie chciało tyle pisac i to za darmola:-)


2010-03-18 16:20:17

Cala charakterystyka jest dosc dobra, ale jak juz ktos powiedzial Antygona nie powiedziala (do konca =)) ze nienawidzi siostry. Ten fragment lektury mozna odbierac na rozne sposoby ;) pozdr.


2008-11-25 22:10:08

Antygona nie jest godna naśladowania... była nieodpowiedzialan nie zważała na uczucia swoich bliskich. I gdyby kochała syna Kreona nie zrobiłaby tego co zrobiła . Cechuje ja odwaga. fakt faktem. ednak wobec rodziny była obojętna poniewaz swoją siotre traktowała z ogromna obojetnoscia . Kochała.. ale tylko sowich braci i na tym koneic
Streszczenia książek
Tagi: